Jak co roku spotkaliśmy się na naszej biesiadzie pszczelarskiej! 🥳 Bal odbył się w minioną sobotę i zgromadził pszczelarzy wraz z ich przyjaciółmi. Były tańce, wspólna zabawa i mnóstwo pozytywnej energii! 💃🕺
Dziękujemy wszystkim za obecność i stworzenie niezapomnianej atmosfery. Do zobaczenia za rok! 🐝❤️
Na naszym spotkaniu opłatkowym mieliśmy zaszczyt gościć Starostę Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza oraz Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja. Nasi szanowni goście wyrazili ogromne uznanie dla naszych działań na rzecz powiatu oraz naszych ukochanych pszczół. W dowód uznania Starosta Zgorzelecki przekazał na ręce Zarządu naszego koła List Gratulacyjny.
Dziękujemy za te ciepłe słowa i wsparcie naszej pracy! 🌟🐝
W minioną niedzielę mieliśmy wyjątkową okazję wspólnie świętować podczas spotkania opłatkowego. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej z okazji wspomnienia św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. 🐝🙏 Był to dla nas moment refleksji i podziękowania za miniony rok pracy w pasiekach, a także chwila, by wspomnieć Pszczelarzy, którzy nas w tym roku opuścili. 🕯️
Po Mszy spotkaliśmy się, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia i porozmawiać o naszej wspólnej pasji. 🌟🍯 Było to wspaniałe wydarzenie, pełne ciepła, radości i inspirujących rozmów o pszczołach, naszych sukcesach i planach na przyszłość. 🐝💬
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie w organizację tego spotkania. 🤝❤️ Wasze wsparcie i pasja są sercem naszej społeczności!
Niech św. Ambroży czuwa nad naszymi pasiekami, a nadchodzący rok przyniesie Wam zdrowie, radość i obfite zbiory miodu! 🐝🍯✨
Jak co roku, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, zaangażowaliśmy się w akcję sadzenia drzew. Tym razem odbyła się ona nieco później niż zwykle, ale za to w dwóch lokalizacjach!
👉 W Zgorzelcu posadziliśmy 20 lip, a 👉 w Porajowie 20 dębów. Podczas sadzenia mieliśmy zaszczyt gościć: Starostę Artura Bielińskiego w Zgorzelcu i Burmistrza Bogatyni Wojciecha Dobrołowicza w Porajowie.
Po zakończeniu prac udaliśmy się do naszego kolegi, aby ogrzać się przy ognisku, posilić się pysznymi potrawami przygotowanymi przez nasze koleżanki, a przede wszystkim spędzić wspólnie czas w miłej atmosferze.
Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie! Razem dbamy o środowisko i przyszłość naszego powiatu🌿💛
11 listopada świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając 106. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. W oficjalnych uroczystościach nasze koło godnie reprezentował poczet sztandarowy. Było to wydarzenie, pełne refleksji nad historią naszej ojczyzny oraz okazja do oddania hołdu tym, którzy poświęcili się walce o jej niepodległość.
- 27.10.2024 zebranie sprawozdawczo-wyborcze
- 16.11.2024 sadzenie drzewek, zbiórka pod pomnikiem orła białego o godz. 10:00
16.11.202430.11.2024 szkolenie na temat gospodarki pasiecznej w świetlicy w Gozdaninie, godz.10:009:00
Wykładowca Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarstwa z Pszczelej Woli (częściowa odpłatność za obiad – szczegóły podamy później)- 8.12.2024 spotkanie opłatkowe – msza w kościele na Ujeździe godz. 11:15 po mszy spotkanie opłatkowe w szkole w Jerzmankach
- 25.01.2025 biesiada pszczelarska w Zawidowie w sali Olimpia od godz. 18:00 do godz. 2:00
- luty 2025 szkolenie –
Rośliny miododajne: uprawa i pielęgnacja roślinSzkolenie w Gozdaninie – lek. wet. Marek Janiszewski, poprowadzi wykład na temat chorób pszczół, ich leczenia oraz profilaktyki.
27.10.2024 odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze na którym przyjęto absolutorium ustępującemu zarządowi. Jednocześnie został wyłoniony nowy zarząd naszego koła.
Prezesem zarządu został Radosław Rodziewicz, zastępcą Rober Narewski, sekretarzem Mariusz Zienkiewicz, skarbikiem Katarzyna Zadora, członkami zarządu Mieczysław Okoń, Józef Dziurman i Radosław Zadora.
Do komisji rewizyjnej zostali wybrani Łukasz Brząkowski, Ryszard Chwastek, Wacław Owsianik.
Na delegatów na WZD do DZP we Wrocławiu zostali wybrani Leszek Tumielewicz i Robert Narewski.
Gozdanin, 27.10.2024 10:00
- Rozpoczęcie zebrania przez Prezesa Powiatowego Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu.
- Chwila ciszy dla upamiętnienia pszczelarzy, którzy odeszli od nas na zawsze.
- Wybór Przewodniczącego Zebrania
- Odczytanie i zatwierdzenie regulaminu obrad.
- Odczytanie i zatwierdzenie protokołu z ostatniego Walnego Zjazdu Członków Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu.
- Odczytanie i Przyjęcie Porządku obrad.
- Wybór Prezydium Zjazdu
- Wybór komisji
- mandatowo–skrutacyjno–wyborczej
- uchwał i wniosków
- Sprawozdanie Prezesa z działalności w mijającej kadencji.
- Sprawozdanie Przewodniczącego komisji rewizyjnej
- Dyskusja na temat wygłoszonych sprawozdań.
- Komisja mandatowa ogłasza ważność lub nieważność walnego zjazdu.
- Głosowanie nad Absolutorium dla ustępującego zarządu.
- Przerwa (czas na zgłoszenie kandydatów do nowych władz Koła ewentualnie propozycji uchwał i wniosków)
- Komisja uchwał i wniosków ogłasza zgłoszone uchwały i wnioski do komisji.
- Komisja wyborcza ogłasza listę kandydatów do poszczególnych głosowań.
- Dyskusja nad kandydaturami, prezentacje kandydatów, autoprezentacje kandydatów.
- Przerwa na przygotowanie kart wyborczych.
- Rozdanie kart do głosowania. Głosowania nad wyborem:
- Prezesa Powiatowego Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu
- Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu
- Komisję Rewizyjną
- Delegata na WZ DZP we Wrocławiu
- Ogłoszenie wyników wyborów przez komisję wyborczą.
- Przemówienie nowo wybranego Prezesa.
- Dyskusja
- Głosowanie nad zgłoszonymi uchwałami i wnioskami.
- Zakończenie zjazdu.
Oferty na matki pszczele i leki, które zostały przesłane do naszego koła.




Departament Rynków Rolnych ARiMR uprzejmie informuje, że w dniu 10.10.2024 r. zostało opublikowane ogłoszenie o naborach wniosków dla interwencji w sektorze pszczelarskim I.6.1-I.6.7 (link do strony: Wsparcie dla pszczelarzy z PS WPR 2023-2027 – nabory od 24 października do 22 listopada 2024 r. – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)) oraz Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2025 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (link do strony https://www.gov.pl/web/arimr/rok-pszczelarski-2025). Nabory Wniosków o przyznanie pomocy będą realizowane od 24 października 2024 r. do 22 listopada 2024 r.
Najważniejsze zmiany w stosunku do roku 2024 są następujące:
- zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej;
- wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do WOPP:
- skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub
- skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
- zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich – należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku – jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do WOPP należy dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii.