Wymieniamy doświadczenia

Wymieniamy doświadczenia. W tym dziale planujemy wymianę pszczelarskich doświadczeń naszych pszczelarzy w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pszczelarskiego, profilaktyki i leczenia chorób pszczelich itd.

W okresie jesienno-zimowym w ramach spotkań w Klubie Dyskusyjnym poruszane są tematy najbardziej interesujące naszych pszczelarzy.

Zwyczajowo spotkania takie odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 10-tej.

Wózek pasieczny do podnoszenia uli

Mieczysław Okoń

Przedstawiam wózek pasieczny służący do podnoszenia kompletnych uli lub poszczególnych jego części. Wózek charakteryzuje się prostotą wykonania praktycznie kto umie spawać wykona go samodzielnie.
Koszt materiałów wynosi 300 zł. ( wciągarka 98 zł. dwa koła pompowane o średnicy 260 mm. na łożyskach 54 zł. rolka linowa górna około 30 zł. , pozostałe koszty to kształtowniki stalowe, wymieniłem linkę w wciągarce na fi.3 mm. z osłoną z tworzywa, koszt farby i inne drobne części. Rama jest wykonana z kształtownika ceownik zimno gięty 40 x40x2mm., kształtownika kwadratowego 30x30x2 mm. oś z pręta ciągnionego fi. 20 mm. Pokazany wózek waży 27 kg.W przypadku nierówności podłoża można dorobić, regulowane stopki które wsuwamy w dolne kształtowniki.
Do ula podjeżdżamy od przodu,od tyłu możemy: wymienić dno, zaglądnąć do gniazda itd. Rama jest szeroka to nie przeszkadza pszczołom w lotach.

Górna belka służy do przemieszczania wózka. Jeśli mamy ule styropianowe i mają wgłębienia w ścianach bocznych to do ramion podnoszących przykręcamy odpowiednio przycięte zawiasy.

Więcej informacji Okoń M. Tel. 508 429 384.

Wózek pasieczny

Mieczysław Okoń

Kolega Mieczysław Okoń prezentuje tu składany wózek pasieczny własnej konstrukcji. Zdjęcia wyjaśniają wszystko, nie wymagają komentarza. Do składowania pszczelarskich drobiazgów służy szuflada ze starej lodówki.

Zobacz również większe zdjęcia w albumie Picasaweb  Wózek pasieczny

Opracował Mieczysław Okoń

Rojnica

Mieczysław Okoń

Kolega Mieczysław Okoń prezentuje tu lekką rojnicę, szczególnie przydatną przy zdejmowaniu rojów wysoko usadowionych. Wymiarami rojnica przystosowana jest do ula wielkopolskiego. Szczegóły zastosowania na zdjęciach.

Zobacz również większe zdjęcia w albumie Picasaweb  Rojnica

Opracował Mieczysław Okoń

Wózek transportowy na beczki

Mieczysław Okoń

Kolega Mieczysław Okoń prezentuje tu wózek do transportu beczek z miodem, znacznie ułatwiający tą czynność.

Zobacz również większe zdjęcia w albumie Picasaweb  Wózek do transportu beczek

Opracował Mieczysław Okoń