Nasze pasieki

Nasze pasieki - tu mamy mini strony, wizytówki niektórych pasiek, których właścicielami są członkowie Powiatowego Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu. Poszczególni pszczelarze przedstawiają tu swoje pasieki, swoje osiągnięcia.

W naszym kole mamy różnych pszczelarzy prowadzących małe pasieki, średnie, duże, używających różnych uli. Wszystkich jednak łączy jedno: miłość do pszczół.

Wykaz pasiek w kolumnie po lewej stronie według kolejności alfabetycznej.

Mieczysław Okoń

Zawidów

Nr weterynaryjny pasieki: 022550

Podstawowe dane o pasiece:

  • Istnieje od 1977 roku
  • Ilość rodzin pszczelich - 50 uli
  • Typ ula - Wielkopolski Stojak
  • Miody pozyskuję z rzepaku, nieużytków (wielokwiatowy), akacja, lipa. gryka i nawłoć

Moje doświadczenia związane z moją obecną pasją zaczęło się od obserwacji pracy w pasiece mojego dziadka . Następny etap to zakupienie w 1977 roku trzech uli z rodzinami pszczelimi . Od tego czasu z roku na rok byłem pochłonięty coraz bardziej ,a co za tym idzie moja pasja przekształciła się w hobby . Pierwszą książkę na której opierałem swoje doświadczenia jest „Praktyczne Pszczelarstwo” autorstwa St. Brzósko i J. Guderska . Od tego też czasu czytuje różnego rodzaju czasopisma ( „Pszczelarstwo” , „Pszczelarz Polski” , „Pasieka” oraz czasopisma Czeskich wydawnictw ) jak i książki

Poświadczaniem zdobytej wiedzy i umiejętności są zdobyte tytuły :

  1. Wykwalifikowanego pszczelarza
  2. Mistrza Pszczelarza

Pasieka położona jest na uboczu małego miasteczka , w pobliżu sadów, wysiewanych pól , łąk jak i nieużytków .Nieopodal lasu graniczącego z Czechami . Od roku czasu sprawdzam w swojej pasiece nowy typ dna , które charakteryzuje się tym , że posiada w dolnej części siatkę oraz szufladkę , która służy do kontrolowania osypu Warozy . Dno to otwierane jest od tyłu , co nie niepokoi pszczół podczas zabiegów leczenia i sprawdzania osypów .

Moja pasieka bierze udział w konkursie na wzorową pasiekę Dolnego Śląska . Kilkakrotnie wyróżniona została brązowym i srebrnym medalem . Posiada certyfikat jakości miodu .

Zgodnie z zaleceniami posiadam pracownię , która spełnia wymogi sanitarne . Posiadam w niej wiele sprzętów ułatwiającym i usprawniających wykonywaną pracę .

Ogólny widok pracowni.

Stanowisko do odsklepiania plastrów
.

Odstojnik do miodu

Po odsklepieniu plastrów miód jest odsączany do specjalnego pojemnika znajdującego się pod stanowiskiem. Podczas odwirowywania miód przedostaje się na specjalny zestaw sit wykonanych ze stali nierdzewnej , przykrytych poliwęglanem , a następnie dostaje się poprzez zawór do podstawionych wiader . Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowana jest duża higiena w pozyskiwaniu miodu .

Magazyn ramek

WIĘCEJ WŁĄSNYCH UDOSKONALEŃ PRZEDSTAWIĘ W DZIALE WYMIENIAMY DOŚWIADCZENIA .

Opracował: Mieczysław Okoń