Nasze koło

Nasze koło. W tym dziale znajdują się podstawowe informacje o naszym kole, relacje z ważnych wydarzeń pszczelarskich z udziałem członków koła.

Otwarcie sezonu pszczelarskiego AD 2009

Edmund Rostkowski

Okolicznościowy tort

Otwarcie sezonu pszczelarskiego 2009 roku Powiatowego Koła Pszczelarskiego w Zgorzelcu odbyło się 5 maja w Żarkach Średnich (gmina Pieńsk) w pasiece Izabeli i Leszka Tumielewicz.

Otwarcie sezonu poprzedziła uroczysta Msza św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Żarkach Średnich. Mszę św. celebrował dziekan dekanatu Zgorzelec ks. Maciej Wesołowski, w asyście ks. Wiesława Walendziaka, proboszcza parafii Żarska Wieś. We Mszy św. uczestniczyli pszczelarze z rodzinami i zaproszeni goście. Obecne były poczty sztandarowe naszego koła i zaprzyjaźnionego koła z Lubania. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych powiatu zgorzeleckiego, burmistrzowie, wójtowie lub inni przedstawiciele gmin powiatu Zgorzelec.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się do pasieki Izabeli i Leszka Tumielewicz. Niezwykle gościnni gospodarze udostępnili na potrzeby gości kilka pomieszczeń położonych na terenie ich pięknego pasieczyska. Pszczelarzy i gości przywitał gospodarz terenu, burmistrz miasta i gminy w Pieńsku Józef Downar.

Nasze spotkanie było kolejną, miła okazją do rozmów, dyskusji, wymiany doświadczeń w miłej atmosferze. Oczywiście wiodący temat to pszczoły, gospodarka pasieczna, choroby pszczół, troska o przyszłość naszych pasiek.

O nasze podniebienia dbali nasi koledzy pszczelarze, nasze żony. Były kiełbaski, kaszanka z rożna, był pieczony dzik (jeden z naszych kolegów jest myśliwym), były pyszne ciasta, pięknie przybrany okolicznościowy tort.

Pieczony dzik był wyjątkowo smaczny, w któtkim czasie brytwanna świeciła pustkami.

Dobre samopoczucie uczestników spotkania zapewniała nalewka na miodzie, miód pitny warzony przez naszego kolegę pszczelarza.

Spotkanie było bardzo dobrą okazją promocji pszczelarstwa, zaproszeni goście, przedstawiciele samorządu terytorialnego poznali znaczenie pszczelarstwa w rolnictwie, ochronie przyrody. Zapoznali się również z naszymi bolączkami, problemami.

Bezpośrednie spotkania w terenie to najlepsza metoda komunikacji.

A pszczelarz nie byłby pszczelarzem, gdyby będąc tak blisko pszczół, nie wstąpił na pasieczysko. Na pasieczysku pozostała niewielka częśc uli, większość została wywieziona na pożytki. Właściwie w pasiece pozostały ule biorące udział w produkcji odkładów. Małe ule widoczne na zdjęciu, to właśnie odkłady.

Gospodarz pasieki, Leszek Tumielewicz, cierpliwie odpowiadał na wszelkie pytania zadawane przez kolegów na temat metod prowadzenia pasieki.

Całe nasze spotkanie mineło w miłej, serdecznej atmosferze. Na zdjęciu (od lewej): Mieczysław Okoń - prezes naszego koła, Leszek Tumielewicz - goszczący nas gospodarz, ks. Wiesław Walendziak - proboszcz tutejszej parafii, Aleksander Zienkiewicz - członek zarządu.


Fragmenty pamiątkowych nagrań foto i video naszych gospodarzy.Opracował: Edmund Rostkowski