Nasze koło

Nasze koło. W tym dziale znajdują się podstawowe informacje o naszym kole, relacje z ważnych wydarzeń pszczelarskich z udziałem członków koła.

Dożynki 2009 roku Dolnego Śląska i diecezji legnickiej

Edmund Rostkowski

Dożynkowy chleb

Rolnicy z całego Dolnego Śląska przyjechali 6 września do Sulikowa (pow. zgorzelecki), by uczcić zakończenie żniw. Niedzielne dolnośląskie święto plonów połączone było także z dożynkami kościelnymi diecezji legnickiej.

W tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć udziału pszczelarzy z Powiatowego Koła Pszczelarzy w Zgorzelcu. Przybyliśmy do Sulikowa wraz z pocztem sztandarowym

Dostąpiliśmy wielkiego zaszczytu. Nasz sztandar był sztandarem prowadzącym inne sztandary w czasie uroczystej Mszy Św. w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, którą celebrował Jego Ekscelencja ks. Biskup Legnicki Stefan Cichy.

Nasz sztandar również prowadził inne sztandary w czasie przemarszu korowodu dożynkowego z kościoła w kierunku stadionu sportowego.

Nasz sztandar, chorąży sztandaru - kolega Zajfert, asysta koledzy Antoni Rutkowski i Mieczysław Okoń.

Tak duża uroczystość i towarzyszące jej imprezy rozrywkowe, obecność dużej ilości gości była okazją do promocji miodu. W czasie dożynek uczestnicy dożynek byli częstowani miodem wielokwiatowym, lipowym, gryczanym, były rozdawane próbki miodu.

Promocji miodu podjeły się nasze urocze pszczółki, uczenice Gimnazjum w Sulikowie: Mariola Szatkowska, Partycja Białkowska, Sara Schodnik.

Oferowaliśmy naszym gościom miód lipowy, wielokwiatowy, gryczany. Rozdano około 1500 porcji miodu na wafelkach i rozdano 150 próbek w słoiczkach.

Miód smakował, palce lizać.

Nasze promocyjne stanowisko cieszyło się dużą popularnością dożynkowych gości.

W czasie dożynek była również prowadzona sprzedaż produktów pszczelich przez pszczelarzy naszego koła. Stanowisko kolegi Radosława Rodziewicza z żoną oferujących ozdobne świece woskowe i miód.

Kolega Roman Mielnik z żoną oferował klientom miód pszczeli, pyłek kwiatowy, propolis i świece ozdobne.

Opracował: Edmund Rostkowski